Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » FISA Masters 2002

FISA Masters 2002

Počas troch dní 6.-8.9.2002 sa v Račiciach, pri hlavnom meste Českej republiky, konali majstrovstvá sveta veteránov FISA Masters 2002. Na tejto veľkej regate sa zúčastnilo 2450 posádok z 37 štátov a celkovo malo byť rozdelených 1178 medailí. Preteky mali charakter delených finálových jázd. Súťažilo sa na trati dlhej 1000 metrov a interval medzi jednotlivými štartmi bol dlhý len 3 minúty! Jednotlivé disciplíny boli rozdelené i do vekových kategórií od A až po F. Račický kanál žil teda v nevídanom ruchu a organizátori mali plné ruky práce. Podmienkou účasti bol vek minimálne 27 rokov a aspoň 2 roky od poslednej účasti na významných podujatiach.

Tento rok nechýbalo na pretekoch ani Slovensko. Všetci bývalí aktívni veslári sa v celosvetovej konkurencií nestratili. V piatok ráno zasiahla do bojov dvojka bez kormidelníka z STU Bratislava v najmladšej vekovej kategórií A. Boris Benedikt a Roman Čerepkai obsadili štvrté miesto. Necelú hodinku po nich štartovali v B kategórií Juraj Fecanin z SVK Bratislava, Juraj Starzl z SVK Bratislava, Miroslav Mráz a Peter Vajda z STU vo štvorke bez kormidelníka a obsadili piate miesto.

V sobotu súťažili tri naše posádky. Dvojka bez kormidelníka Vajda, Mráz bola štvrtá a na peknej striebornej pozícií prišiel do cieľa v skife Fecanin. Ženské zastúpenie v kategórií B mal dvojskif v zložení Ľubica Novotníková z LS BRNO a Miriam Ledererová z STU, ktorý sa umiestnil na piatom mieste.

V nedeľu sa na štarte objavila len jedna loď so slovenským zastúpením. Bol to mix párovej štvorky kategórie B v zložení Novotníková, Ledererová, Fecanin a Ján Szabó z STU. Preťali cieľ na peknom treťom mieste.

Nie len zo strany FISA a pretekárov odznievajú na tieto preteky pochvalné slová. Nečudo, veď regata predstihla svoje predchodkyne rekordnou účasťou, no môže sa hrdiť i výborne zvládnutou organizáciou. Totiž to, ako sa v Račiciach dokázali vyrovnať s povodňami a neohrozili tým konanie pretekov vyvoláva obdiv. Stačí spomenúť, že len niekoľko týždňov pred samotnou regatou boli domy, mosty, cesty a ostatná infraštruktúra v okolí Račíc zaplavené, webový server organizátorov bol 3 metre pod hladinou a ľudia evakuovaní z okolia boli ubytovaní v Športovom centre.

Všetci slovenskí účastníci FISA Masters 2002 prišli domov s dobrou náladou z pekne prežitých chvíľ. Dúfajme, že výkony slovenských veslárov nebudú chýbať na veteránskych podujatiach ani v budúcnosti.