Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Pohár SNP 2002

Pohár SNP 2002

Posledný augustový a prvý septembrový deň hostila piešťanská Sĺňava pretekárov, trénerov i divákov veslárskej regaty o Pohár SNP. O cenné kovy ale i pocit osobného víťazstva bojovali pretekári všetkých kategórií z Českej i Slovenskej republiky. Spolu 11 veslárskych klubov vytvorilo príjemnú športovú atmosféru, ktorej prialo i počasie. Štart každého preteku bol pod Kamenným mostom a pomyselnú cieľovú pásku pretekári pretrhli pri cieľovej veži. Žiacke kategórie absolvovali 1000 m trať a ostatné súťažili na 1780 m trati. Trať bola vyznačená bojkami a pretekalo sa počas obidvoch víkendových dní.

V sobotu ráno ako prví do lodí sadli účastníci rozjázd skifu žiakov starších. Doobeda boli na programe ešte rozjazdy skifu žiačok starších, mužov, juniorov, taktiež i žiakov mladších a dvojskifu dorastencov. V nedeľné ráno rozčerili hladinu Váhu ako prví dvojskify juniorov, žiakov mladších i starších, skify mužov, dorasteniek, junioriek a dorastencov. Z programu rozjázd je vidno, že účasť bola bohatá, najmä v mladších kategóriách.

Poobedňajší finálový program otvorili párové štvorveslice s kormidelníkom žiakov mladších, kde prvé finálové víťazstvo patrilo spoločenstvu VK Přerov, SVK a Břeclav s časom 4:17,00. S odstupom iba 8 sekúnd prišla do cieľa posádka Otrokovic a tretie miesto obsadil VK Břeclav s časom 4:55,10. Nasledoval štart párovej štvorveslice bez kormidelníka dorasteniek s víťaznou loďou VK Šintava s časom 6:40,12. Súperi VK Přerov a VK Břeclav zviedli ťažký boj o 2. a 3. miesto s časmi 6:53,02 a 6:53,32.

Finálový závod dvojskifu mužov sa zúčastnilo 7 lodí a ho sprevádzal tesný rozdiel medzi prvými Hambálkom a Lackovičom z STU Bratislava v čase 5:59,09 a Slobodom a Strečanským z Piešťan v čase 5:59,46.Tretie miesto si zaslúžene vybojovali Vanek a Stoličný z STU Bratislava. V nedeľňajšom preteku sa poradie vďaka neúčasti posádky z Piešťan mierne zamiešalo. Prvé miesto obhájili Hambálek s Lackovičom v čase 5:51,36, Stoličný, Vanek obsadili druhú priečku v čase 6:03,18 a tretí do ciela prišli Bajgar a Jeřábek z VK Perun s sedem sekundovou stratou na druhého.

Na 1000 m trati súťažili skifi žiakov starších s víťazným Korcom z VK Šintava, Šedivým z Otrokovic na druhom mieste a Gajdošíkom takisto z VK Šintava na mieste treťom.

Na štarte už boli pripravené posádky párových štvorveslíc bez kormidelníka dorastencov. V tejto disciplíne si medaile odniesli dorastenci z VK Uherské Hradište s časom 5:55,60, o 16 sekúnd pomaľší VK Břeclav a s jedno sekundovou stratou na druhé miesto posádka VK Olomouc.

Dvojskif žiačok a junioriek bol spojený do jedného závodu a na stupne víťazov sa postavili Bahulová s Varekovou z Otrokovíc na mieste prvom, Malochová s Čapkovou z VK Břeclav a Feketeová, Sviteková s STU Bratislava.

Ako ďalším mohli diváci fandiť pretekárom dvojky bez kormidelníka juniorov. Najväčšiu radosť mala posádka VK Olomouc s časom 6:37,87, druhé miesto patrilo veslárom z Otrokovíc a na najnižší stupienok víťazov sa postavila posádka z STU Bratislava.

Jamborová z TJ Sĺňava Piešťany zvíťazila na 1000 m trati v disciplíne skifu žiačok starších pred Bulejkovou z VK Šintava a Bachárovou z STU Bratislava.

V skife žien bolo tradične slabšie zastúpenie, favoritkou sa stala Markulinová z SVK Bratislava pred Žiškovou z VK Olomouc a Vařechovou z VK Přerov.

Dvojka bez kormidelníka mužov bola v réžií českých veslárov v poradí VK Olomouc na prvom a treťom mieste a VK Přerov na mieste druhom.

Postupujúci v skife mužov sa stretli vo finále s kvalitným obsadením. V tradične dobrej forme zvíťazil Žiška z SVK Bratislava v čase 6:20,18 pred Lejkom z VK Šintava v čase 6:45,84 a Madydom z VK Perun, ktorý prešiel cieľovou líniou s štvorsekundovou stratou na druhého. V nedeľňajšom preteku v slabom povetrí Žiška zlepšil svoj čas na 5:59,69 a zvíťazil pred Slobodom s časom 6:09,32 a Juríkom z STU Bratislava s časom 6:29,51. Sloboda a Jurík sú ešte juniori avšak svojím výkonom sa rovnajú mužským disciplínám.

Skifu juniorov dominoval 9. z Majstrovstiev sveta juniorov Sloboda z TJ Sĺňava Piešťany v čase 6:21,69 pred klubovým kolegom Babačom s časom 6:32,96 a Zemánkom z VK Olomouc.

Druhí v disciplíne dvojskifu dorastencov boli v obkľúčení kolegov z VK Uh. Hradište, ktorí obsadili prvú a tretiu priečku. V disciplíne párová štvorveslica bez kormidelníka žiakov starších mohli diváci vidieť víťaznú loď VK Olomouc a posádku spoločenstva VK Šintava a VK Perun.

Mladšie žiačky súťažili v skife s víťazkou Kostkovou z VK Perun. Veľkú pozornosť si vyslúžila i osemveslica s kormidelníkom žien a junioriek. Triumf patril posádke z VK Olomouc pred spoločenstvom VK Přerov a VK Břeclav a taktiež spoločenstvom VK Perun a VK Šintava. Ženy a juniorky si spoločne sadli do lodí v závode štvoriek bez kormidelníka a víťazstvo i striebro si odniesli posádky VK Olomouc pred VK Perun. V nedeľu spojili sily v dvojke bez kormidelníka. Víťazstvo a druhé miesto si odniesli pretekárky z VK Olomouc, bronz patril VK Perun.

V súťaži párových štvorveslíc bez kormidelníka juniorov diváci tlieskali veslárom z Otrokovíc na najvyššom stupni, VK Olomouc na druhom a STU Bratislava na treťom mieste.

Štvorka bez kormidelníka mužov bola doménou českých klubov, a to VK Olomouc pred VK Přerov. V nedeľu do posádky pribudol kormidelník a víťazmi závodu štvorky s kormidelníkom mužov sa stala posádka z VK Přerov pred klubovými kolegami.

VK Olomouc ťažil víťazne i v štvorkách bez kormidelníka juniorov pred posádkou z STU Bratislava a Otrokovicami. Kdežto najcennejší kov z párovej štvorveslice bez kormidelníka mužov patril STU Bratislava a striebro SVK Bratislava.

Na 500 m trati si mohli súťažnú náladu vychutnať i muži, ktorí veslujú už iba pre radosť a taktiež kategória veteránov pútala pozornosť divákov.

Do nedeľňajších finálových bojov zasiahli i účastníčky závodu štvoriek dorasteniek s kormidelníkom a zlato si odniesli domov dorastenky z VK Olomouc pred dievčatami z VK Šintava a Břeclavom.

Druhý deň pretekov spestrili tiež dvojskify juniorov a víťazní Dvoraček a Hynčica z Otrokovic, Babač a Dechet s Piešťan a Basel a Kolár z Přerova.

Taktiež štvorka žiakov starších s prvým miestom pre VK Olomouc pred spoločenstvom VK Šintava a VK Perun.

Medzi dvojskifmi žiakov starších bol pomerne tuhý boj medzi Otrokovicami, 3:35,06 a VK Šintavou na mieste druhom v čase 3:39,41.Bronzová medaila patrila posádke z VK Přerov.

Z víťazstva skifu dorasteniek sa tešila Vaňeková z VK Přerov pred Bahulovou z Otrokovic a Javorovou z VK Šintava. V tej istej disciplíne junioriek zvíťazila Vaňeková z VK Přerov, pred Matochovou z Břeclavu a Némethovou z VK Šintava, dvojky bez kormidelníka boli triumfom posádky VK Olomouc pred dievčatami z VK Šintava a VK Přerov ako tretí prešli cieľovou líniou.

Bachárová, Bulejková zvíťazili v dvojskife žiačok starších pred Jamborovou a Sághovou a tretím Létalovou s Luckou.

Najväčšie očakávania divákov smerovali k zlatému klincu pretekov, osemvesliciam zmiešaných posádok dorastencov a juniorov a osemvesliciam mužov. Juniorsko-dorasteneckú osemveslicu s kormidelníkom vyhrala posádka z VK Olomouc v čase 5:26,53 pred spoločenstvom Otrokovíc a Přerova, 5:29,30 a taktiež spoločenstvom Šintavy a Piešťan v čase 5:50,69. Víťazstvo a najväčšia radosť v osemvesliciach mužov patrila pretekárom z VK Olomouc, 5:19,79, ako strieborní doveslovali do cieľa muži z STU Bratislava v čase 5:24,87 pred posádkou Sĺňavy Piešťany s Břeclavom , 5:26,45.

Program pretekov bol bohatý, diváci i pretekári videli viacero tuhých súbojov, radosti a víťazstiev, musím preto poďakovať organizátorom, rozhodcom, trénerom a všetkých zúčastneným, i priateľom veslárom z Českej republiky a teším sa o rok znovu v Piešťanoch na ďalšom ročníku pretekov o Pohár SNP.