Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Majstrovstvá Slovenskej...

Majstrovstvá Slovenskej republiky vo veslovaní 2002

Poslednú júnovú sobotu (29.6.2002) sa na piešťanskej Sĺňave stretli všetky kluby na desiatych Majstrovstvách Slovenska vo veslovaní v dejinách samostatnej Slovenskej republiky. Na štart sa postavili takmer všetky kategórie od žiackych až po seniorské. Počet disciplín sa oproti minulým rokom zúžil len na skif, dvojskif, dvojku bez kormidelníka a osemveslicu. Pretekárska trať bola vytýčená v dĺžke 1800 metrov so štartom pod Kamenným mostom. Výnimku tvorili len jazdy skifu a dvojskifu mužov, keď sa štartovalo na priehrade vo vzdialenosti 2000 metrov od cieľovej veže.

Doobedňajšie rozjazdy absolvovali len skify juniorov a mužov. Z každej z dvoch rozjázd postupovali traja pretekári. U mužov to boli Žiška, Kubla, Ševčík, Balažoviech, Lejko a Urbánek. Vo finálovej jazde skifu mužov si povinne pre zlatú medailu prišiel Ján Žiška z SVK Bratislava (7:38,51), pred klubovým kolegom Matejom Balažoviechom (7:46,32). Tomáš Kubla si prišiel pre bronz s časom 7:51,77. Vo finále skifu juniorov si po tuhom boji dvoch domácich pretekárov pre zlato prišiel Babač (6:30,10) pred Slobodom (6:30,42). Jurík z STU Bratislava prešiel cieľom ako tretí s odstupom necelých 10 sekúnd.

Tak ako minulý rok i teraz sa očakával najväčší súboj v dvojskifoch mužov. Hlavnými aktérmi boli teraz posádky v zložení Lackovič (STU Bratislava), Lejko (VK Šintava) a Kubla, Balažoviech. Napínavý súboj doviedli do úspešného konca Lackovič s Lejkom, keď zvíťazili s časom 7:05,22. Kubla a Balažoviech prišli ako druhý (7:06,26) a pre bronz si s odstupom prišiel dvojskif z STU Bratislava v zložení Vanek Vladimír a Milan Stoličný.

Na najkratšej 1000 metrovej trati súťažili žiaci a žiačky v skife a vo dvojskife. V skife žiakov zvíťazil Gajdošík z VK Šintava, pred kolegami Pisárom a Husárom. U žiačiek si pre zlato prišla Bulejková z VK Šintava. Striebro a bronz získali Sághová Barbora a Bachárova Beata. Zlato vo dvojskife žiakov obdržala posádka Husár, Gajdošík zo Šintavy. Dvojskif žiačiek bol v dominancií Bachárovej a Sághovej z STU.

Trať dlhá 1500 metrov čakala na pretekárov dorastu. V skife dorastencov jasne zvíťazil Korec z VK Šintava, pred Hargašom z STU Bratislava a bronzovým Mizeríkom zo Šintavy. Rozdiel 3 sekúnd delil víťazku skifu dorasteniek Holbíkovú zo Šintavy a Bachárovú Simonu z STU. Bronzová medaila zdobila šintavskú veslárku Husárovú. Zlato vo dvojskife dorasteniek získali Javorová a Holbíková. Za dorastencov to boli Hargaš, Ostrochovský a vo dvojke Chatrnúch, Fogel.

V poradí druhou odštartovanou juniorskou finálovou disciplínou bol skif junioriek. Jednoznačne zvíťazila Bulejková zo Šintavy, pred kolegyňou Némethovou a bronzovou Feketovou z STU Bratislava. Vo dvojskife víťazila posádka Némethová, Bulejková zo Šintavy, pred Feketeovou a Svitekovou z STU. Prvenstvo v juniorskom dvojskife zvádzali posádky Babač, Dechet z Piešťan a Voght, Augustín z bratislavských klubov STU a SVK. Prví menovaní nakoniec zvíťazili o tri sekundy s časom 6:03,41. Bronzoví skončili Vizár, Šaghy z STU s časom 6:21,71. Vo dvojke bez kormidelníka juniorov si pre zlato prišla posádka Jurík, Voight z STU a Vizár, Herda taktiež z STU.

Poslednou disciplínou pretekov už tradične býva tá najznámejšia - osemveslica mužov. Na štarte stáli pripravené posádky zo Šintavy, STU a Piešťan. Prvé dve tretiny trate zvádzali lode z STU a Piešťan tuhý boj. Domáca posádka však nezaváhala a nakoniec zvíťazila. Loď z STU Bratislava si prišla pre striebro a s odstupom doveslovala osemveslica zo Šintavy.

Slovenský šampionát vo veslovaní máme úspešne za sebou. Prijemné prostredie areálu okolo lodenice v Piešťanoch, pekné počasie i dobrá športová nálada vytvárali atmosféru, ktorá na takýchto pretekoch nesmie chýbať. Verme, že budúce ročníky sa budú niesť v rovnakej pohode a ešte lepšej organizácii.