Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Svetový pohár Hazewinkel 2002

Svetový pohár Hazewinkel 2002

Športové centrum Bloso v belgickom meste Hazewinkel sústredilo počas troch dní (14.-16.6.2002) veslársku elitu na ďalšej časti pretekov Svetového pohára vo veslovaní. V skife ľahkých a ťažkých váh zastupovali Slovensko Ľuboš Podstupka a Ján Žiška.

Obidvaja naši skifári zasiahli do bojov v piatok v rozjazdách. Dvadsaťdva skifárov ťažkých váh sa postavilo na štart v štyroch jazdách. Ján Žiška skončil vo svojej na treťom mieste, ktoré mu však priamy postup do semifinále neumožnilo. Musel sa zúčastniť poobedňajších opravných jázd. Tu však opäť po tvrdom boji prešiel cieľom ako tretí a do ďalších bojov nepostúpil.

V skife ľahkých váh štartovalo osemnásť pretekárov. Ľuboš Podstupka si taktiež po treťom mieste v rozjazde musel sadnúť do lode i v piatok poobede v opravkách. Tu však nezaváhal a obsadil druhé miesto v druhom najlepšom čase opravných jázd.

Trošku chladnejšie počasie s miernym bočným vetrom čakalo na veslárov v sobotňajších semifinálových jazdách. Podstupka štartoval v druhom semifinále. Tretím miestom a veľmi vyrovnanou jazdou si zabezpečil postup do finále A za Talianom Gilardonim a Zhi Fu Zhu z Číny. S najrýchlejším časom semifinálových jázd skifu ľahkých váh prišiel do cieľa Nemec Euler pred Čechom Vabrouškom a Francúzom Dufourom.

V nedeľňajších finálových jazdách pripravilo počasie pre veslárov takmer ideálne podmienky. Vo veľmi napínavej disciplíne skifu ľahkých váh sa celé štartovné pole zmestilo do ôsmich sekúnd. Po štarte sa vedenia ujal Číňan Zhi Fu Zhu a nikoho pred seba nepustil 1500 metrov. No v závere ho predbehol a zlatú medailu získal Vabroušek s časom 7:08,82. Pre bronz si prišiel Euler. Ľuboš Podstupka nakoniec po výbornom výkone prešiel cieľom ako šiesty.

V ostatných disciplínach sa mali diváci a fanúšikovia tiež na čo pozerať. V skife ťažkých váh zvíťazil Nemec Hacker s časom 6:48,11. O druhé miesto sa viedol tuhý boj. Nakoniec si pre striebro prišiel Nór Tufte o osem stotín pred Chalupom z Českej republiky. Vo dvojskife ťažkých váh dominovali favoriti z Maďarska s časom 6:18,03. Haller a Pettö však svoje víťazstvo nemali vôbec ľahké. Necelé tri sekundy za nimi totiž prišli Česi Doleček a Synek pred bronzovou nemeckou loďou v zložení Schmidt a Rohnert. Vo štvorke bez kormidelníka ťažkých váh zvíťazili Briti (5:55,58) tesne pred Talianmi a Nemcami. V osemvesliciach mužov zvíťazili o polovicu sekundy reprezentanti z Nemecka pred Rumunskom a pre bronz si prišiel Egypt. Osmu žien vyhrali Nemky pred Rumunkami a veslárkami z Bieloruska.