Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Pohár SNP 2001

Pohár SNP 2001

Dňa 29. augusta si Slovenská republika pripomenula štátnym sviatkom 57 rokov od začiatku Slovenského národného povstania (SNP). Obyvateľstvo, armádne zbory, exilový a domáci odboj sa z centra v Banskej Bystrici ozbrojeným vystúpením postavili proti zlovôli nemeckého nacizmu a priklonili sa tak otvorene na stranu spojeneckých vojsk. Týmto aktom sa po konci druhej svetovej vojny Slovensko (resp. Československo) definitívne objavilo po boku víťazných krajín. Tak ako v spoločenských, kultúrnych a iných sférach, pripomíname si každoročne túto významnú udalosť i medzinárodnými veslárskymi pretekami o Pohár Slovenského národného povstania.

Slnečné počasie a pekný areál piešťanskej Sĺňavy privítali viac ako 150 pretekárov z 9 klubov Českej republiky a Slovenska. Súťažilo sa vo všetkých kategóriách a preteky boli rozdelené do oboch víkendových dní. Ráno sa na štart postavili účastníci rozjázd a po obednajšej prestávke sa išli finálové jazdy.

Tak ako sa pre televíziu Global vyjadril sekretár Slovenského veslárskeho zväzu Alexander Déneš, pretek bol orientovaný hlavne na hľadanie nových talentov. Možno preto bolo najpočetnejšie i najkvalitnejšie zastúpenie v žiackych a dorastových kategóriách. Najviac lodí, 21, sa zišlo na štarte preteku skifu dorastencov, ktorý bol rozdelený do štyroch rozjázd. Víťazom finále sa stal Babač z domáceho oddielu s odstupom pred Václavovičom z VK Hodonín a tretím Jíravom z VK Olomouc.

Každý finálový pretek bol bodovo hodnotený. Konečným súčtom bodov zvíťazil a Pohár SNP si odniesol VK Olomouc (256b.) pred druhým VK Břeclav (136b.) a domácim klubom TJ Sĺňava Piešťany (135b.).