Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Bratislavský samosprávny kraj
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Oficiálne stránky FISA
Antidopingová agentúra Slovenskej republiky
Oficiálne stránky českého veslovania
Slovenský olympijský výbor

Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Zomrel Pavel Schmidt

Zomrel Pavel Schmidt

Zo Švajčiarska prišla oneskorene v minulých dňoch smutná správa - vo veku 71 rokov (narodený 9. februára 1930 v Bratislave) zomrel 14. augusta v Bieli po krátkej ťažkej chorobe MUDr. Pavel Leo Edmund Schmidt, olympijský víťaz z Ríma 1960 vo veslovaní. S českým veslárom Václavom Kozákom dosiahol v zlatom olympijskom československom dvojskife z Laga di Albano aj ďalšie úspechy - boli strieborní na ME 1959, bronzoví na ME 1961, štvrtí na MS 1962. Významné triumfy dosiahol až v zrelom športovom veku, keď už bol profesiou športový lekár.

 

Vyrastal ako veslár na Dunaji na Aušpici (dnes lodenica SVK), kde jazdil dvojskif s legendou slovenského veslovania Ctiborom Reiskupom (účastník OH 1956 v Melbourne). Zo šestnástich rokov strávených na vesliciach, jedenásť rokov reprezentoval Československo. Jeho úspešná kariéra s Václavom Kozákom sa začala v Dukle Terezín, kam roku 1958 narukoval nie ako veslár, ale ako športový lekár... Po športovej kariére pracoval ako tréner, dokonca viedol aj mexickú reprezentáciu (1967). Zo zahraničia sa domov už nevrátil. Ostal vo Švajčiarsku, kde pracoval na športovej škole v Bieli a ako psychiater mal súkromnú prax v Solothurne. Posledné roky prežil v Magglingene.

 

Pod parte, ktoré dostal Slovenský olympijský výbor, bola podpísaná jeho manželka Maria, syn Pavel a vnučky Sabine a Natalia.

 

Česť jeho pamiatke.

Vladimír Vanek

14.9.2001

Zdieľajte článok:   vybrali.sme.sk linkuj.cz pozrisi.sk facebook.com digg.com linkedin.com del.icio.us google.com mojelinky.sk

Diskusné fórum

Najnovšie príspevky:

Najdiskutovanejšie témy:

Dnes je pondelok 14.10.2019, meniny má Boris  |  Stránky si práve pozerá 9 ľudí.