Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Kontrolky 2002

Kontrolky 2002

V sobotu 27.4.2002 boli Kaskády pri Seredi opäť svedkom otvorenia veslárskej sezóny jarným Kontrolným pretekom na 2000 metrov. Pre aktívnych veslárov je to asi najdôležitejšie podujatie na Slovensku, pretože výsledky z týchto pretekov majú veľkú váhu pri rozhodovaní o výbere pretekárov a posádok na svetové súťaže.

Tohtoročné Kontrolky v ničom nezaostávali za minulými rokmi. Nevyspytateľné počasie a vietor opäť úradovali v poobednajších jazdách a vybrali si svoju daň v podobe zrušených finále skifu juniorov, dorastencov a junioriek (dorasteniek). Kladne však určite môžeme hodnotiť účasť obidvoch našich skifárskych jednotiek Jána Žišku a Ľuboša Podstupku, ktorých spoločná účasť na Kontrolkách po minulé roky nebola samozrejmosťou.

Najsledovanejšou disciplínou bol nesporne skif mužov. Pretekári bol rozdelení do dvoch rozjázd, v prvej boli seniori A a v druhej ľahké váhy spolu s mužmi do 23 rokov. Do poobednajšieho finále nasadzoval pretekárov reprezentačný tréner Dimitrij Kovačev, no pôvodne stanovený postupový kľúč pre prvých troch z každej jazdy bol v podstate dodržaný.

Za mierneho bočného povetria sa začali preteky o 11:00 štartom prvej rozjazdy skifu mužov. Jednoznačným favoritom bol Ján Žiška z SVK Bratislava (7:35,1) prenasledovaný Paľom Lackovičom z STU Bratislava (7:42,6). Tretí si pre postup do finále A prišiel Vladimír Urbánek s časom 7:53,1. Svojho favorita mala i druhá rozjazda. Zvíťazil Ľuboš Podstupka z VO Filozof Bratislava (7:42,8) o dve sekundy pred Kublom z TJ Piešťany. Ďalšími postupujúcimi boli Balažoviech z SVK Bratislava a Lejko z VK Šintava.

Jasným lídrom juniorského skifu bol Sloboda z Piešťan s časom 7:38,8, ktorého nasledoval klubový kolega Babáč a Augustín z SVK. V skife dorastencov zvíťazil Richard Korec zo Šintavy (8:17,0) pred Chatrnúchom tiež zo Šintavy a tretí preťal cieľ Hargaš z STU. Juniorky a dorastenky štartovali spoločne v jednej jazde skifu, v ktorej na prvom a treťom mieste sa umiestnili šintavské veslárky Holbíková a Javorová. Medzi ne sa na druhé miesto prebojovala Feketeová z STU. Dvojka bez kormidelníka mala tento rok zastúpenie len v kategórií juniorov. V prvej jazde s prehľadom zvíťazila posádka Jurík, Voight z STU (7:39,2) pred Fogelom a Chatrnúchom z VK Šintava.

Cez poobednajšie finále na pretekárov čakal silný, miestami nárazový bočný povietor. Okrem samotného výkonu ich očakávala i strastiplná cesta na štart, kedy mnohí nabrali do lodí toľko vody, že sa tomu nestačili čudovať. Starosti mali i rozhodcovia, ktorí museli lode na štarte zrovnávať i niekoľko minút. Finále A bolo v réžií Žišku (7:27,6) a Podstupku (7:32,3). Za nimi postupne prešli cieľom Kubla, Balažoviech, Lackovič, Lejko, junior Sloboda a na chvoste ostal Urbánek. Vo finále B zvíťazil Tomko z STU, pred Vanekom z STU a Gajdošíkom z SVK.

Víťazmi posledného finále tohtoročných Kontroliek boli Jurík a Voight (8:08,5) vo dvojke bez kormidelníka juniorov. Vydali sa síce na trať aj juniori na skifoch no po prvých 500 metroch sa usporiadatelia určite správne zhodli na zrušení ďalších jázd.

Výsledky Kontrolných pretekov 2002 dramatický zvrat nepriniesli. Na pozíciách najlepších skifárov bezpochyby ostávajú v ťažkých váhach Ján Žiška a v ľahkých váhach Ľuboš Podstupka. Na dvojskife ťažkých váh by sme túto sezónu s reprezentačnými veslami mali vidieť staronovú posádku Lackovič, Urbánek a v ľahkých váhach Kublu s Balažoviechom. Všetko sa však ešte ukáže po prvých medzinárodných regatách a svoje slovo bude mať aj Meraný tréning na piešťanskej Sĺňave v polovici mája.