Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Bratislavský samosprávny kraj
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Oficiálne stránky FISA
Antidopingová agentúra Slovenskej republiky
Oficiálne stránky českého veslovania
Slovenský olympijský výbor

Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Médiá » Posledný mohykán

Posledný mohykán

Veslovanie je ťažký šport s dlhou históriou a tradíciou. Prvé dejiny tohto odvetvia sa začali písať za čias otrokárskej spoločnosti, keď otrokov využívali ako galejníkov na lodiach, ale to nebol ten pravý športový charakter. V polovici 19. storočia sa začalo rozvíjať ako športové odvetvie a vznikali veslárske kluby, vyvíjal sa športový materiál, ako dĺžka, šírka a váha lode, posuvne „zadky", otáčanie vesiel a tvar, pevné uchytenie nôh a spracovanie a samozrejme aj materiály. U nás prvý klub vznikol v Bratislave v roku 1862, ktorý založil taliansky šľachtic Ferdinand de Martinengo. Na jeho počesť nedávno vznikli preteky medzi najbližšími hlavnými mestami Európy, a to Viedňou a Bratislavou na veľtoku Dunaj. Slovensko tiež prešlo vývojom tohto športu. V roku 1969 sa Slovensky veslársky zväz stal súčasťou Československého zväzu. V rokoch 1978 až 1988 vznikali ďalšie kluby na území Slovenska. SVZ so svojou generáciou reprezentantov - J. Filip, J. Žižka, O. Hambálek, K. Martinková, V. Wimerová, moja maličkosť a veľa ďalších.

 

PodstupkaVolám sa Ľuboš Podstupka a z tejto generácie som posledný mohykán a momentálne náš najlepší veslár. V roku 1991 som reprezentoval už Česko-Slovensko na MS v disciplíne párová štvorka. Od roku 1993 som úspešne reprezentoval Slovensko na 18. majstrovstvách sveta a olympijských hrách v Aténach. Za svoje najväčšie úspechy považujem 1. a 3. miesto na MS do 23 rokov, 3. miesto na MS seniorov a niekoľko umiestnení v A- finále (čo je v prvej šestke) a 11. miesto na OH v Aténach. Veslovanie je pomerne nákladný šport, drahý je materiál aj preprava na preteky. V súčasnosti je na Slovensku malo veslárskych oddielov, t. j. menšia základňa pretekárov na kvalitný reprezentačný tím. A preto nominácia na OH 2004 Atény s pretekárom L. Babačom, vtedy ešte v juniorskom veku, a umiestnenie na 11. mieste, oproti štátom, v ktorých je veslovanie doslova národným športom (Anglicko, Austrália...), boli aj podľa novinárskej verejnosti doslova zázrakom. Veľká škoda, že posádka sa po úspešnej premiére rozpadla. Dali sme dokopy ďalšiu, s ešte väčšou údernou silou, ľahký dvojskif s M. Slobodom a umiestnenie v roku 2005 na Svetovom pohári, 4. miesto, bolo najlepším umiestnením slovenských novodobých veslárov.

 

Sľubné výsledky počas spolupráce dávali veľký predpoklad na úspešnú nomináciu na OH 2008 v Pekingu. Bohužiaľ, aj táto posádka s pomocou funkcionárov, rodičov a „sponzorov" skončila svoju spoluprácu. Moje vyradenie z lode, v ktorej som bol lídrom, viedlo k neúspešnej nominácii na OH v Pekingu. Čo ďalej? Momentálne hľadám vhodného partnera do posádky, ktorá ma reálnu šancu na donominovanie sa na OH. Vek je neúprosný, keďže už mám 35 rokov, je to pravdepodobne posledná možnosť účasti na OH. Aj keď vo svetovom veslovaní je trend dlhovekosti, napr. Václav Chalupa má 40 rokov, Jurij Janson 42 a nájde sa niekoľko medailistov z MS, ktorí prekračujú vekovú hranicu 40 rokov. Ako hovorí slepý, no uvidíme, ale ja som večný optimista. S vrcholovým športom som začínal, keď som mal 17 rokov, na rozdiel od detí, s ktorými sa vo veslovaní začína pracovať, vari aj preto ma tento šport napĺňa a neodradia ma tohtoročné neúspechy a nie vždy férové konanie určitej skupiny ľudí, ktorí na veľkú smolu nás všetkých priviedli slovenské veslovanie k priepasti. Držím sa hesla, „čo ma nezabije, to ma posilní", na budúcnosť sa pozerám optimisticky a verím, že si budem môcť vychutnať ešte raz olympijskú atmosféru.

 

Podstupka, Lejko

 

Článok na stiahnutie:

Posledný mohykán - H2O (01/08)

Diskusia ku článku (6 prďż˝spevkov):

18.9.2008 DODO: RE: Posledný mohykán

18.9.2008 : RE: Posledný mohykán

18.9.2008 Schickhofer: RE: Posledný mohykán

18.9.2008 : RE: Posledný mohykán

19.9.2008 krákorec: RE: Posledný mohykán

20.9.2008 : RE: Posledný mohykán

 

Reagovať na článok | Prejsť do diskusie

Zdieľajte článok:   vybrali.sme.sk linkuj.cz pozrisi.sk facebook.com digg.com linkedin.com del.icio.us google.com mojelinky.sk

Diskusné fórum

Najnovšie príspevky:

Najdiskutovanejšie témy:

Dnes je piatok 18.10.2019, meniny má Lukáš  |  Stránky si práve pozerá 6 ľudí.