Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Bratislavský samosprávny kraj
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Oficiálne stránky FISA
Antidopingová agentúra Slovenskej republiky
Oficiálne stránky českého veslovania
Slovenský olympijský výbor

Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Majstrovstvá Slovenskej...

Majstrovstvá Slovenskej republiky 2001

Za účasti veslárskej špičky zo všetkých slovenských klubov sa v sobotu 1.9.2001 uskutočnili na piešťanskej Sľňave Majstrovstvá Slovenskej republiky juniorov a seniorov. Po doobedňajších rozjazdách sa určite najočakávanejšou finálovou jazdou stala disciplína dvojskifu mužov. Na štart sa postavilo päť lodí, no jasnými adeptmi na medailové pozície boli: dvojskif Ján Žiška (SVK) s Ľubo-šom Podstupkom (VK Filozof), účastníci tohtoročných majstrovstiev sveta v Lucerne vo Švajčiarsku a dvojskif z STU Bratislava Juraj Tomko a Pavel Lackovič, ktorí nás tento rok reprezentovali na neoficiálnych majstrovstvách sveta do 23 rokov v Rakúskom Ottenzheime. Poradie na prvých troch miestach mohla ešte zamiešať posádka, v ktorej sedel minuloročný juniorský reprezentant Tomáš Kubla (VK Piešťany) a účastník pretekov Svetového pohára vo Viedni Matej Balážoviech (SVK).

 

Tento napínavý pretek sledovalo spod cieľovej veže niekoľko desiatok divákov so zatajeným dychom. Nečudo, veď istý tip na víťaza nemohol dať nikto. Miernym favoritom síce bola loď spoločenstva SVK a VK Filozof, no posádka Tomko - Lackovič už tento rok vo dvojskife na veľkých podujatiach reprezentovala a preto výhoda týchto dvoch mladých mužov z lodenice STU na Zlatých pieskov mala byť v zjazdenosti a lepšej spolupráci. Rýchlejšie odštartovali Balážoviech s Kublom, ale pri bóji označujúcej 1000 metrov už boli mierne vpredu Žiška s Podstupkom pred Tomkom a Lackovičom. Posledných 200 metrov pred cieľom tiché obecenstvo zrazu ožilo a všetky lode dokončili pretek za mohutného povzbudzovania. Juraj Tomko a Pavel Lackovič už v závere nestačili dostatočne zrýchliť a pre zlatú medailu si prišli Ján Žiška a Ľuboš Podstupka. Bronz si odniesli Tomáš Kubla s Matejom Balážoviechom. S odstupom preťali cieľ lode z STU v zostavách Patrik Kimián s Petrom Ševčíkom a Daniel Déneš s Tonym Redou.

 

Stalo sa už takmer pravidlom, že naši najlepší skifári, Ján Žiška a Ľuboš Podstupka, sa vo vzájomných súbojoch na domácej pôde neobjavujú. Inak tomu nebolo ani v disciplíne skifu mužov, v ktorej sa postavil na štart z tejto dvojice len Ján Žiška. Tak ako vo svojej rozjazde, zvíťazil aj vo finále a prišiel si s jasným náskokom pre zlatú medailu pred svojím klubovým kolegom a reprezentantom do 23 rokov Vladimírom Urbánkom. Ako tretí si prevzal ocenenie Vladimír Vanek z STU Bratislava.

 

Tradične posledný štart patril najpopulárnejšej disciplíne - osemvesliciam mužov. V tomto preteku sa objavili dve lode: STU a spoločenstvo SVK - Filozof - Piešťany. Loď STU sa už na štarte od súperov odpútala a s náskokom niekoľkých lodí si prišla pre zlaté medaile v zložení Benedikt, Lackovič, Mráz, Tomko, Vajda, Vanek, Déneš, Čerepkaj a kormidelníčka Bachárová.

Vladimír Vanek

1.9.2001

Zdieľajte článok:   vybrali.sme.sk linkuj.cz pozrisi.sk facebook.com digg.com linkedin.com del.icio.us google.com mojelinky.sk

Diskusné fórum

Najnovšie príspevky:

Najdiskutovanejšie témy:

Dnes je utorok 15.10.2019, meniny má Terézia  |  Stránky si práve pozerá 6 ľudí.