Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Bratislavský samosprávny kraj
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Oficiálne stránky FISA
Antidopingová agentúra Slovenskej republiky
Oficiálne stránky českého veslovania
Slovenský olympijský výbor

Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » FISA 2001 World Rowing...

FISA 2001 World Rowing Chamionships

Každý neolympíjsky rok celý veslársky svet upriami svoju pozornosť na najdôležitejší pretek - majstrovstvá sveta. Inak tomu nebolo ani predposledný augustový týždeň. Dejiskom tohto najvýznamnejšieho podujatia bolo švajčiarske mesto Lucern. Počas ôsmich dní (19.-26.8.2001) sa celá svetová špička sústredila v krásnom veslárskom areáli pri jazere Rotsee za početnej diváckej kulisy. Už od prvých dní nebola núdza o kvalitné výkony, prekvapenia, rozhodovanie podľa cieľových fotografií a to všetko za slnečného a horúceho počasia. Medzi takéto zaujímavosti zaiste patrí dvojnásobné víťazstvo dvojky s a bez kormideľníka Veľkej Británie v zložení Matthew Pinsent a James Cracknell, alebo prepad nemeckého favorita v skife ťažkých váh mužov Marcela Hackera.

 

Súťaženie v jednotlivých disciplínach bolo rozdelené do skupín A a B. Každá skupina štartovala v iný deň. Do skupiny A boli zaradené i disciplíny skifu ťažkých a ľahkých váh, kde mala svoje zastúpenie aj Slovenská republika.

 

Slovensko

 

Slovenskú republiku v Lucerne reprezentovali v skife ťažkých váh Ján Žiška a v skife ľahkých váh Ľuboš Podstupka pod vedením svojich trénerov Dimitrija Kovačeva a Oľgy Šeholkovej. Do obidvoch pretekárov sa vkladali veľké nádeje, pretože minuloročnú bronzovú medailu Ľuboša Podstupku na majstrovstvách sveta neolympijských disciplín v Záhrebe a desiate miesto Jána Žišku z OH v Sydney utvrdzovali i kvalitné tohtoročné výkony najmä na pretekoch Svetového pohára.

 

Obaja absolvovali rozjazdy hneď prvý deň pretekov v rámci skupiny A. Na štart rozjázd skifu ľahkých váh sa postavilo 17 a ťažkých váh 21 pretekárov. Ľuboš Podstupka obsadil vo svojej poslednej tretej jazde tretie miesto s časom 7:12:000, čo ho posunulo do opravných jázd. Podobne si viedol i Ján Žiška, keď v druhej zo štyroch rozjázd skifu ťažkých váh obsadil tiež tretie miesto s časom 7:08:580.

 

V utorok 21.8. boli na programe v skupine A opravné jazdy. Ľuboš Podstupka sa po výbornom výkone kvalifikoval do semifinále v druhej z troch jázd opäť na treťom mieste s časom 7:17:600. Opravné jazdy ťažkých váh výborne zvládol Ján Žiška, keď sa kvalifikoval do semifinále jednoznačne z druhého miesta v druhej zo štyroch jázd. Jeho čas 6:56:120 bol piatym najlepším časom opravných jázd.

 

S napätím boli očakávané semifinálové jazdy vo štvrtok. Tu sa však nepodarilo ani jednému z našich pretekárov obsadiť minimálne tretie miesto a kvalifikovať sa do finále A. Ľuboš Podstupka obsadil prekvapivo vo svojom semifinále až posledné miesto s časom 7:36:420, pričom víťaz tejto jazdy Ír Sam Lynch prešiel cieľ s časom 6:53:170. Ján Žiška obsadil v semifinálovej jazde piate miesto so stratou necelých 27 sekúnd na domáceho víťaza Xeno Műllera.

 

Predposledný deň pretekov, v sobotu 25.8., boli na programe záverečné finálové jazdy skupiny A. Obaja naši reprezentanti sa predstavili vo svojich kategóriách vo finále B. Ľuboš Podstupka obsadil po tuhom boji, keď sa všetci šiesti pretekári zmestili do 10 sekúnd, piate miesto s časom 7:11:270. Celkovo, tak obsadil jedenáste miesto. Víťazom finále A v kategórií skifu ľahkých váh sa stal reprezentant Írska Sam Lynch. Ján Žiška vo finále B obsadil taktiež piate miesto, s časom 7:06:410, čo mu v tvrdej konkurencií skifu ťažkých váh vynieslo jedenáste miesto. Zlatú medailu si odniesol nórsky veslár Olaf Tufte.

 

Zhodné jedenáste miesta našich pretekárov môžeme hodnotiť pozitívne, najmä ak sa pozrieme na podmienky, z ktorých tieto výsledky vzišli. Ján Žiška sa stabilne umiestňuje na takýchto veľkých podujatiach vo finále B, čo je ale uspokojivé vzhľadom na kvalitu a vyrovnanosť svetovej špičky v ťažkom skife. Dôkazom je i to, že prví traja medailisti sa v cieli vošli do časového intervalu 580 tisícin sekundy. Od Ľuboša Podstupku sa určite očakával lepší výsledok, ktorý sa mu však po zaváhaní v semifinále nepodarilo naplniť.

 

Skupina A

 

Dvojka s kormidelníkom mužov mala mať jednoznačný priebeh pod taktovkou posádky Veľkej Británie Matthew Pinsenta a Jamesa Cracknella. Po úvodných 1000 metroch viedli britský veslári podľa predpokladov už o dĺžku lode. Posledných 200 metrov pred cieľom začala nastupovať talianska posádka v zložení Mattia Trombetta a Lorenzo Carboncini. Dotiahli sa až na úroveň Britov a všetko sa rozhodlo na cieľovej fotografií. Víťazne z tohto boja nakoniec vzišla o 0,42 sekundy Veľká Británia pred Talianskom a bronzovým Rumunskom.

 

Rovnako napínavý bol i pretek skifu ľahkých váh žien. Po prekročení prvej polovice trate sa od zvyšku poľa s tesnými rozdielmi oddelili tri lode: Sinead Jennings z Írska, Mirjam Ter Beek z Holandska a domáca reprezentantka Pia Vogel. Sinead Jennings začala 500 metrov pred cieľom zvyšovať tempo a neskôr sa jej mierny náskok ešte zvýšil. O sekundu zvíťazila pred Mirjam Ter Beek a pre bronz si prišlo Švajčiarsko pred loďou z USA.

 

Dominanciu Írska medzi ľahkými skifmi mužov potvrdil svojim víťazstvom Sam Lynch. Skvelou takticky a technicky vyspelou jazdou predčil svojich súperov a 500 metrov pred cieľom viedol o tri štvrtiny lode. Nakoniec zvíťazil o dve sekundy pred Stefano Basalinim z Talianska. Tretí na stupienok pre víťazov vystúpil minuloročný majster sveta Čech Michal Vabroušek.

 

V štvorke bez kormidelníka žien sa zlata zmocnila vedením štart-cieľ posádka z Austrálie. Pre striebro si prišla loď Nového Zélandu, ktorá sa cez Bielorusko predrala na druhé miesto a snažila sa zaútočiť na Austráliu. Tá však mala dostatočný náskok. Na treťom mieste doveslovala reprezentácia Holandska.

 

Už pravidlom sa stalo rozhodovanie podľa cieľovej fotografie. Inak tomu nebolo ani pri osemveslici ľahkých váh mužov. Len 1,99 sekundy delilo prvé štyri lode. Osemveslica Francúzska sa dostala do vedenie po prvých 1000 metroch. Nakoniec ich len zlomok sekundy oddelil od druhej osmy z Dánska a tretej z USA. Tesne za nimi prišli posádky z Talianska, Veľkej Británie a Austrálie.

 

Nemka Kathrin Rutshow-Stomporowski sa stala majsterkou sveta v kategórií skifu ťažkých váh žien po tom, čo spolu s druhou Joulijou Levinovou z Ruska prekvapivo porazili bieloruskú favoritku Jekaterinu Karstenovu. Karstenová viedla po štarte až po prvú 500 metrovú hranicu. Tu ju predbehli lode z Nemecka a Ruska a nakoniec si prišla pre bronzovú medailu.

 

Už tradične sa napínavý boj očakával v skife ťažkých váh mužov. O prvenstvo sa popasovali lode z Českej republiky, Nórska a Slovinska. Slovinec Iztok Cop viedol v strede trate, no nemohol sa zbaviť Nóra Olafa Tufteho a Václava Chalupu z Českej republiky. Svoje vedenie si neudržal. Tesne pred cieľom ho predbehol a o 0,32 sekundy zvíťazil Tufte s časom 6:43.04. Pre bronz si prišiel dlhoročný český reprezentant Chalupa. Zemiaková medaila ostala pre strieborného medailistu z OH Sydney Xena Műllera zo Švajčiarska.

 

Dvojka bez kormidelníka žien spoznala svoju víťazku v Rumunskej posádke v zložení Georgeta Damian a Viorica Susanu. Za nimi sa poradie počas preteku niekoľko krát zmenilo. Na druhé miesto si cez posádku Austrálie a Veľkej Británie razili cestu Olga Tratsevskaya a Julia Bichyk z Bieloruska. Na treťom mieste so stratou štyroch sekúnd prišli veslárky z Kanady Jaqueline Cook a Karen Clark.

 

So zatajeným dychom sledovali diváci dvojku bez kormidelní- ka mužov, kde sa o ďalšie zlato pokúšala britská posádka Matthew Pinsent a James Cracknell. Ich víťazstvo z ďaleka nebolo jednoznačné. Prvých 1500 metrov sa držali v strede poľa a až potom si vytvorili tesné vedenie o špičku lode pred Juhoslovanmi v zložení Djordie Visacki a Nikola Stojic. Juhoslovania sa však nemienili vzdať a britskej lode sa nepustili. Všetko sa rozhodlo opäť až na cieľovej fotografií. Matthew Pinsent a James Cracknell zvíťazili o 0,02 sekundy s časom 6:27:570. Juhoslovania skončili druhý a na tretie miesto sa cez Rumunov posunula dvojka Juhoafrickej republiky v zložení Ramon Di Clemente a Donovan Cech.

 

Nemecko získalo zlatú medailu v dvojskife žien. Kathrin Boron a Kerstin Kowalski museli pre víťazstvo tvrdo bojovať. Na značke 500 metrov boli štvrté za Birute Sakickiene a Kristina Poplavskaya z Litvy, Bieloruskami Volha Berazniova a Ekaterina Karsten (toto bol jej druhý pretek za 60 minút) a posádkou z Nového Zélandu v kombinácií Georgina a Caroline Evers-Swindell. Po prvých 1000 metroch sa olympijské víťazky zo Sydney dostali do vedenia a to si pred Novým Zélandom aj udržali. Na treťom mieste prišli Bielorusky pred Ruskom, Litvou a domácou posádkou.

 

Tesným rozdielom, iba 0,27 sekundy, prišli do cieľa prvé tri lode v kategórií mužského dvojskifu ťažkých váh. Maďarská posádka Akos Haller a Tibor Pető, víťazi pretekov série Svetového pohára, sa držali v prvej polovici trate na treťom mieste za Adrien Hardy a Sebastien Viellendent z Francúzska vo vedení a Nemcami Stephan Volkert a Stefan Roehnert na mieste druhom. Všetko sa však zmenilo po 1500 metroch, kedy sa na tretie miesto z posledného dostali Rossano Galtarossa a Alessio Sartori z Talianska a do čela prišli Maďari. Po mohutnom závere sa zo zlata o 0,13 sekundy pred Francúzskom tešilo Maďarsko. Na treťom mieste doveslovali reprezentanti z Talianska.

 

Pretek štvorky bez kormidelníka mužov sa niesol v znamení tesného boja medzi posádkami Veľkej Británie a Nemecka. Briti začali rýchlejšie, no Nemci sa v polovici trate dostali na ich úroveň. Záverečným šprintom sa Británia dostala do vedenia a o tri štvrtiny lode pred Nemeckom zvíťazila. Pre bronz si prišla posádka Slovinska a štvrtý skončili veslári z USA.

 

Skupina B

 

Rýchly šprint v záverečnej päťstovke umožnil britským reprezentankám Sarah Birch a Jo Nitsch dostať sa pred ich súperky Susanne Walther a Michelle Whitcomb Borkhuis z USA v dvojke bez kormidelníka ľahkých váh žien. Svoj náskok zvýšili o celú loď a zvíťazili pred USA a treťou Argentínou.

 

V kategórií dvojky bez kormidelníka ľahkých váh potvrdili Gearoid Towey a Tony O'Connor dominanciu Írska v menších posádkach ľahkých váh. Tvrdý boj zviedli s posádkou Simon Kolkman a Robert Van der Vooren z Holandska. Íri síce viedli celú trať, no holandská loď bola celý čas vedľa nich. Lepším záverom sa Írsko posunulo o pol lode vpred a zvíťazilo. Boj o tretie miesto prebiehal len pár metrov za nimi. Bronz získali nakoniec veslári Massimo Guglielmi a Giuseppe Del Gaudio z Talianska o 0,31 sekundy pred Britmi Petr-om Haining-om a Nick-om Strange-om.

 

Zlepšením svojho najlepšieho svetového výkonu si prišla pre zlato, v kategórií párovej štvorky ľahkých váh žien, Austrália. Vo vedení sa držala už od štartu a o dĺžku lode zvíťazila pred USA. Bronz získala silne finišujúca posádka Holandska.

 

Pretek párových štvoriek ľahkých váh mužov bol celý pod dikciou reprezentantov z Talianska. Ich náskok už z úvodných metrov neohrozil ani nástup Grékov, ktorý obsadili druhé miesto. Bronzovú medailu získali Japonci, majstri sveta z minulého roku, po tom, čo o 0,44 sekundy po nich prišlo Španielsko.

 

Náhly zvrat poznačil poslednú minútu pretekov štvoriek s kormidelníkom mužov, kedy sa prvé štyri lode zmestili do časového intervalu 1,8 sekundy. Spočiatku štvrtí Francúzi sa finišom, ktorý začal už po hranici 1500 metrov, prebojovali cez Taliansko, Britániu a pôvodných lídrov z Chorvátska. Taliansko nakoniec skončilo druhé a po tretie miesto si prišla Veľká Británia o 0,17 sekundy pred Chorvátmi.

 

Olympijská strieborná medailistka Claudia Blasberg a jej nová partnerka Janet Radnuzel z Nemecka nenechali v dvojskife ľahkých váh žien nič náhode a už od prvých záberov si išli pre zlatú medailu s náskokom jednej lode. Poľské reprezentantky Katarzyna Demianiuk a Ilona Mokronowska si jasne prišli pre striebro. Bronz čakal na rumunskú posádku Monica Stan a Irina Acsinte, ktoré v závere predbehli kanadskú posádku v zložení Gen Meredith a Fiona Milne.

 

Talianska posádka Leonardo Pettinari a Elia Luini zvíťazila v kategórií dvojskifu ľahkých váh mužov. Taliani tesne viedli celú trať a pred záverečným finišom mali nad favoritmi a olympijskými víťazmi z Poľska, v zložení Tomacz Kucharski a Robert Sycz, náskok len špičku lode. Unavená poľská posádka už nestačila zachytiť záverečný taliansky nápor. Na treťom mieste skončili Fabrice Moreau a Thibaud Chapelle len o 0,03 sekundy pred reprezentantmi z Nemecka.

 

Pretek štvoriek ľahkých váh mužov doviedla do víťazného konca Austrália. Prvých 1000 metrov bolo pod taktovkou víťazov Svetového pohára z Dánska. Avšak posádka Austrálie sa v tretej päťstovke dostala o kúsok dopredu a svoje vedenie pred cieľom ešte zvýšila. Pre bronz si prišli Francúzi, olympijskí víťazi zo Sydney 2001, pred Talianskom.

 

V párovej štvorke žien si zlato prevzali veslárky z Nemecka. Olympijské víťazky to však vôbec nemali ľahké. Viedli síce už od začiatku trate, no boj o ďalšie umiestnenia medzi posádkami z USA, Nového Zélandu a Austrálie udržoval tempo preteku veľmi vysoko. Nový Zéland sa pred métou 1500 metrov odpútal od svojich súperov a finišoval na druhom mieste. S rozdielom dĺžky lode do cieľa potom prišla párová štvorka USA a na štvrtom mieste ženy z Austrálie.

 

Bývalí svetoví šampióni z Nemecka si vystúpili na najvyšší stupienok v párovej štvorke mužov a niesli domov, po ženách, z Lucernu už druhú zlatú medailu v tejto disciplíne. Prvú polovicu trate sa držali v strede poľa, no po prekročení hranice 1500 metrov boli už jasne vpredu. Strieborní prišli do cieľa Dáni a po nich, o 0,22 sekundy pomalší, Taliani.

 

Na štarte osemveslíc žien vystrelila dopredu Austrálska posádka a po prvých 500 metroch viedla už takmer o loď pred USA, Rumunskom a Nemeckom. V záverečných stovkách metrov Rumunsko stiahlo náskok Austrálie len na pár metrov. Tento jej však postačil a veslárky z Austrálie získali najcennejší kov. Tretie Nemecko prišlo do cieľa len o 0,36 sekundy za posádkou z Rumunska. USA skončilo štvrté.

 

Posledným pretekom šampionátu v Lucerne bola tradične osemveslica mužov. Rumunská posádka sa už krátko po štarte odpojila od ostatného štartovného poľa a s náskokom jednej sekundy si prišla pre prvenstvo. Hlavné súboje sa odohrávali medzi Chorvátskom, USA a Nemeckom. V závere si Chorváti vytvorili mierny náskok a skončili druhí pred Nemeckom a štvrtou posádkou z USA. Na piatom mieste skončili prekvapivo olympijskí víťazi z Veľkej Británie.

Vladimír Vanek

26.8.2001

Zdieľajte článok:   vybrali.sme.sk linkuj.cz pozrisi.sk facebook.com digg.com linkedin.com del.icio.us google.com mojelinky.sk

Diskusné fórum

Najnovšie príspevky:

Najdiskutovanejšie témy:

Dnes je pondelok 14.10.2019, meniny má Boris  |  Stránky si práve pozerá 5 ľudí.