Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Nations Cup 2001 / U23

Nations Cup 2001 / U23

Počas posledných troch dní uplynulého týždňa (27.7-29.7.2001) sa uskotočnili v Rakuskom veslárskom centre Linz-Ottensheim neoficiálne majstrovstvá sveta do 23 rokov Nations Cup 2001. Na tejto kvalitne obsadenej regate, účasťou približujúcou sa majstrovstvám sveta, sa z pomedzi 38 štátov na štarte objavila i reprezentácia Slovenska. Päť člennú výpravu tvorili traja pretekári skifár Vladimír Urbánek a dvojskif Juraj Tomko, Pavel Lackovič a tréneri Dimitrij Kovačev a Pavol Bachár.

Reprezentant skifu mužov Vladimír Urbánek sa predstavil dobrými výsledkami už na začiatku sezóny a neskôr i účasťou v B finále pretekov Svetového pohára vo Viedni. Preto chcel pri účasti dvadsaťdva skifárov podať čo najlepší výkon. Vo svojej rozjazde prešiel cieľom na štvrtom mieste a v sobotu pred obedom absolvoval opravnú jazdu. Viedol takmer celý pretek, no vedomý si svojho postupu dovesloval na druhom mieste. Pri kvalitnom obsadení súperov v semifinále sa mu nepodarilo vybojovať finále A a skončil na piatom mieste, čo mu umožnilo štartovať v nedeľu vo finále B. Tu po tuhom boji obsadil tesne štvrté a celkovo desiate miesto, keď ešte niekoľko desiatok metrov pred cieľom bol druhý. Povedal: "Škoda, že to v závere nevyšlo. Vytvrdol som a nestačil odolávať náporu, čím som sa pripravil o celkové ôsme miesto." Zlatú medailu si zo skifu mužov odnieslo Írsko.

Najpočetnejšie obsadenie, 23 lodí, mala kategória dvojskifu mužov. Po nevydarených rozjazdách v piatok, kedy slovenský dvojskif skončil na piatom mieste, sa všetky nádeje vkladali do opravných jázd v sobotu. Tu sa však rozlosovanie nepriklonilo na ich stranu a obsadili tretie miesto, čo ich posunulo do bojov o finále C a D. Prvé dve umiestnenia v ich "opravke" obsadili Argentína a Maďarsko, neskorší strieborní a bronzoví medailisti. Sklamanie z neštastného žrebu bolo o to väčšie, že v každej inej opravnej jazde by ich čas stačil na semifinále. Nakoniec sa prebojovali z druhého miesta do finále C, kde s finálovým časom obsadili prvé a celkovo trináste miesto. Strog (lodivod) dvoskifu Juraj Tomko ku svojmu výkonu povedal: "Umiestnili sme sa na trinástom mieste, čo pri 23 posádkach z celého sveta nie je až také zlé. No s výsledkom nemôžeme byť spokojní, pretože vieme, že naše miesto bolo vo finále B." Zlatú medailu z mužského dvoskifu si odniesli veslári z Estónska.

Tréneri účinkovanie pretekárov hodnotili pozitívne, i keď očakávali lepšie výsledky. Pavol Bachár: "Dvojskif sa nešťastným kľúčom pripravil minimálne o finále B, čo potvrdili i ich zájdené časy. Celkom dobre sa prestavil Vladimír Urbánek, ktorý sa vo finále B držal celý pretek na druhom mieste, no v záverečnom finiši mu už nestačili sily a o osem desatín sekundy skončil na štvrtom mieste a celkovo desiatom."