Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Svetový pohár Viedeň...

Svetový pohár Viedeň 29.6.-1.7.2001

Počas uplynulého víkendu (29.6.-1.7.2001) sa vo Viedni konal tretí pretek série Svetového pohára vo veslovaní. Slovensko tu malo tiež svoje zastúpenie, keď v troch disciplínách nastúpilo celkom šesť veslárov a medzi nimi aj olympionik Ján Žiška.

V piatok sa išli rozjazdy, z ktorých priamo do nedeľňajšieho finále postúpil len Ľuboš Podstupka v skife ľahkých váh, ostatných čakali v sobotu opravné jazdy. Tu si postup do A finále vybojoval len Ján Žiška v skife. Dvojskif mužov v zložení Juraj Tomko a Pavel Lackovič sa kvalifikoval len do B finále, rovnako aj skifári Vladimír Urbánek a Matej Balažoviech. Hlavne dvojskif Juraj Tomko a Pavel Lackovič tuho bojoval o postup do A finále, keď sa počas celého preteku držal na postupovom treťom mieste a až v samotnom závere nezachytil tvrdý útok súperov a stratil tak postupovú pozíciu. Výkony pretekárov ovplyvňoval silný protivietor počas celého víkendu, o čom najlepšie svedčia dosiahnuté časy.

Zaujímavosťou preteku osiem bolo vedenie veslárov z Číny od štartu, keď ich až po dvoch tretinách preteku predbehla osma Veľkej Británie. Najkurióznejším pretekom sa stalo finále dvojskifu ľahkých váh, kde museli rozhodcovia použiť cieľovú fotografiu. Víťazná loď zo Švajčiarska vyhrala jasne, ale o druhé miesto sa bili až tri lode, ktoré skončili tri stotiny sekundy od seba. Nakoniec sa z druhého miesta radovali veslári Veľkej Británie, bronz získali Česi a Dánom ostalo len nepopulárne štvrté miesto.

Napínavé bolo aj rozuzlenie preteku párových štyriek žien, kde Angličanky porazili Ukrajinky len o 0.29 sekundy. Skif žien vyhrala dvojnásobná víťazka z Olympiády Jekaterina Karstenova z Bieloruska, ale ani ona to nemala ľahké. O prvé miesto musela bojovať s Katrin Rutshow-Stomporowski, ktorá viedla prvých 1250 metrov finále.

V mužskej kategórii skifu sa v ťažkých podmienkach spôsobených silným vetrom najlepšie predviedol tretí zo Sydney Nemec Hacker, ktorý porazil o dĺžku lode druhého Čecha Chalupu a tretie miesto si vybojoval Nor Tufte. Náš Jan Žiška skončil až na šiestom mieste, jeho výkon zrejme poznačilo zranenie kolena.

V dvojke bez kormidelníka mužov už po tretí krát tohtoročných pretekov svetového pohára vyhrali James Cracknell a Matthew Pinsent, ktorí do minulého roku jazdili v štvorke bez kormidelníka spolu s najväčšou postavou doterajšieho veslovania, ktorou je bez pochýb Sir Steven Redgrave. Tato dvojica ma už istý titul viťaza pretekov Svetového pohára.

Výhru v kategórii skifu ľahkých váh mužov si vyjazdil Čech Vabroušek až v posledných 500m finále, v ktorom Slovák Ľuboš Podstupka viedol prvých 1500 metrov, no vedúcu pozíciu si v závere už neudržal a skončil na vynikajúcom druhom mieste.

Aj keď sa tejto regaty nezúčastnila celá svetová špička, mená ako Pinsent, Foster, Cracknell, Tufte, Hacker, Chalupa, či Karstenová hovoria o nespornej kvalite zúčastnených. Až osemnásť krajín malo svojich pretekárov na stupni víťazov. Veľká Británia sa dostala do čela celkového poradia svetového pohára po tom, čo vo Viedni získali pretekári z tejto krajiny sedem medailí, štyri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú.